TA STRONA UŻYWA COOKIES...


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim systemie.
Więcej informacji w naszej "polityce prywatności"
toplogo
RU
|
DE
|
EN
|
PL
|

WYCINKA DRZEW I KRZEWÓW OD 1 STYCZNIA 2017 R BEZ ZEZWOLENIA

wycinka-drzew-i-krzewow-przepisy.jpg
CZY MOŻNA WYCIĄĆ DRZEWA I KRZEWY NA WŁASNEJ DZIAŁCE BEZ ZEZWOLENIA?

,, WYCINKA DRZEW I KRZEWÓW OD 1 STYCZNIA 2017 R BEZ ZEZWOLENIA''.

Autor artykułu:
Rzeczoznawca budowlany
mgr inż. architekt Jarosław Włodarczyk

Firma:
WŁODARCZYK PROJEKT Architektoniczne Biuro Projektowe Architekt Jarosław Włodarczyk

Zakres działalności architekta:
Projekty rezydencji z basenem, projekty domów nowoczesnych, projekty wnętrz ekskluzywnych, projekty domów nowoczesnych parterowych, poddaszem użytkowym, piętrowych, projekty rezydencji parterowych, nowoczesnych, luksusowych, ekskluzywnych, z poddaszem, piętrowych, projekty w stylu Art Deco, klasycznym i nowoczesnym, projekty zgodne z zasadami Feng Shui, ekspertyzy techniczne i opinie techniczne.

Teren działalności w Polsce:
Sieradz, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Częstochowa, Wrocław, Wieluń, Kępno, Wieruszów, Ostrów Wielkopolski, Konin, Kalisz, Zduńska Wola, Ozorków, Turek, Łask, Piotrków Trybunalski, Bełchatów.

Kontakt – Jarosław Włodarczyk:
Tel. 604 231 461
biuro@architekt-wlodarczyk.pl
http://architekt-wlodarczyk.pl/
https://www.facebook.com/projekty.nowoczesnych.domow
https://plus.google.com/b/101059477440596109816/+Architekt-wlodarczykPl
https://twitter.com/WlodarczykArch
https://www.linkedin.com/in/jaros%C5%82aw-w%C5%82odarczyk-8b251296?trk=nav_responsive_tab_profile


WYCINKA DRZEW I KRZEWÓW BEZ ZEZWOLENIA OD 1 STYCZNIA 2017 R

W czasie mojej praktyki zawodowej jako architekt, prowadząc już ponad 20 lat swoje biuro projektowe spotkałem się z wieloma pytaniami Klientów i Inwestorów jak legalnie, bez samowoli i łamania przepisów prawa, można dokonać wycinki drzew i krzewów na własnej działce zgodnie z obowiązującymi przepisami i Ustawą o ochronie przyrody – bez zezwolenia?
Chciałbym przybliżyć te zagadnienia w sposób jak najbardziej skondensowany i czytelny.

#WYCINKA DRZEW I KRZEWÓW BEZ ZEZWOLENIA OD 1 STYCZNIA 2017 R

Od stycznia 2017r można legalnie bez zezwolenia wyciąć drzewa i krzewy na własnej posesji.

Podstawa prawna: Ustawa o ochronie przyrody - Dz.U. z 2016 r , poz. 2134 oraz jej zmiana :

Dz.U. z dnia 30 grudnia 2016 r , poz. 2249.

Wycinka drzew i krzewów na własnej posesji do 31 grudnia 2016 roku wiązała się z koniecznością uzyskania stosownego zezwolenia. Karczowanie posesji bez dopełnienia owej formalności mogło być bardzo kosztowne (kary dochodziły do kilkudziesięciu tysięcy złotych) – Dz.U. z 2016 r , poz.2134.

Od 1 stycznia 2017 weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy o ochronie przyrody –
Dz.U. z dnia 30 grudnia 2016r , poz. 2249.

Jakie zmiany wprowadzono?

Co przynoszą nowe zmiany w Ustawie o ochronie przyrody?

Zgodnie z obowiązującymi do końca 2016 roku zapisami prawa wycinka drzew z własnej posesji nie mogła przebiegać w sposób samowolny. Trzeba było wystąpić do Burmistrza, Wójta bądź Prezydenta Miasta o wydanie zezwolenia (często o charakterze czasowym). Proces wydawania zezwolenia dla osoby prywatnej nie wiązał się z dodatkowymi opłatami, jednak ograniczał możliwość swobodnego korzystania z własnej posesji. Właściciel, który wyciąłby drzewo bez takiego zezwolenia musiał się liczyć z karami porównywalnymi do samowoli budowlanej .

Dlatego rząd rozpoczął prace nad znowelizowaniem Ustawy o ochronie przyrody.

Nowela weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku- Dz.U. z 2016 r, poz.2249.

Od tego czasu osoba prywatna nie musi ubiegać się już o zezwolenie na wycinkę drzewa lub krzewu, który znajduje się na jej prywatnej posesji. Nie ma tu znaczenia wielkość drzewa, grubość pnia ani wiek. Drzewo można wyciąć zgodnie z prawem bez informowania organów władzy gminnej i państwowej. Jednak jest jeden istotny warunek. Usunięcie drzew lub krzewów z posesji nie może wiązać się z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowe zapisy Ustawy o ochronie przyrody zwalniają osoby prywatne z konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew. Jednak nie oznacza to pełnej dowolności. Nowela ustawy o ochronie środowiska otwiera furtkę Radom Gmin. Organy lokalnej władzy państwowej i gminnej będą mogły ustanawiać odrębne uchwały, w których określą, w jakich wypadkach uzyskanie zezwolenia nadal będzie konieczne. Prawo miejscowe może również wskazywać, których drzew nie wolno wycinać, na jakie gatunki drzew ma obowiązywać zezwolenie, na jakich terenach wycinka jest niedopuszczalna itp.

Brak działań ze strony władzy gminy także nie oznacza pełnej dowolności w wycince drzew.

Z pełnego zwolnienia z uzyskania zgody na wycinkę drzew można korzystać jedynie w przypadku:

■ drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

■ drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

W pozostałych sytuacjach nadal obowiązują pewne ograniczenia (obowiązujące np. dla wycinki związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej).

W myśl najnowszych zapisów prawa w żadnym wypadku nie musimy ubiegać się o zezwolenie na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

■ 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

■ 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew".

Wycinka większego drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nadal wymaga zezwolenia.

Zmiana wysokości opłat

Nowela Ustawy o ochronie przyrody nie uchyla opłat za wycinkę drzew związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak istotnej modyfikacji ulega zasada ich naliczania. Co prawda Rady Gminy w dalszym ciągu mają możliwość samodzielnego uchwalania opłat za wycinkę. Jednak ustawa wprowadziła pewne ograniczenia. Od stycznia 2017 roku opłata ta nie może przekraczać:

■ 500 zł za wycinkę drzewa,

■ 200 zł za wycinkę krzewów.

Przy ustalaniu opłaty nie może być brany pod uwagę tak zwany współczynnik lokalizacji. Ostateczna kwota do zapłaty za wycinkę drzewa będzie wyrażana przez uniwersalny wzór. Będzie to mnożenie stawki (uchwalonej przez Radę Miasta) i obwodu pnia drzewa, mierzonego na wysokości 130 cm.

W przypadku krzewów opłata będzie sumą mnożenia stawki z powierzchnią krzewów (w m2).

Nie nalicza się opłat za wycinkę:

■ drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130cm nie przekracza:

-120 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

-80 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew,

w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnie z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

■ krzewu lub krzewów rosnących w skupiskach, pokrywających grunt o powierzchni do 50 m2, w celu

w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnie z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

Data:
19.01.2017r.
Autor artykułu:
Rzeczoznawca budowlany
mgr inż. architekt Jarosław Włodarczyk
Łódzka Okręgowa Izba Architektów R.P. LO-0019.

Nowoczesne architektoniczno-budowlane projekty domów, projekty willi i projekty rezydencji.
Architekt Rzeczoznawca Budowlany Jarosław Włodarczyk Sieradz, Łódź, Warszawa, Wieluń, Kalisz, Poznań, Kraków, Wrocław, Częstochowa, Bydgoszcz, Lublin, Zielona Góra,

Wszystkie prawa zastrzeżone . Kopiowanie zawartości niniejszej strony internetowej bez zgody autorów zabronione.