JAK POWSTAJE U NAS PROJEKT?
JAK POWSTAJE U NAS PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY?
Jak powstaje projekt domu rezydencji na zmówienie?
SPOSÓB PRACY I WSPÓŁPRACA Z INWESTOREM
W czasie spotkań z Inwestorem tworzymy wspólnie atmosferę pozwalającą klientowi swobodnie przekazać swoje potrzeby i upodobania.
Marzenia o wspaniałym, przyjaznym, ciepłym, przytulnym, własnym domu oraz o nowoczesnym, budynku usługowym, biurowym czy produkcyjnym, podczas rozmów i pracy, nabierają realnych kształtów.
Pierwszy krok - wizyta w pracowni
Pierwsze spotkanie jest niezobowiązujące. Można u nas zapoznać się szczegółowo z naszą ofertą oraz z dotychczasowymi osiągnięciami naszej firmy.
Na spotkaniu rozmawiamy o wymaganiach klienta, jego potrzebach, planach inwestycyjnych, oraz o jego preferencjach i upodobaniach estetycznych. Doradzamy Inwestorowi jakie kroki powinien przedsięwziąć, by jego zamierzenia inwestycyjne mogły się skutecznie i bezproblemowo urzeczywistnić. Pomagamy dobrać zakres naszej usługi do potrzeb Inwestora. Jeśli klient ma takie życzenie, spotkanie może się także odbyć na działce Inwestora, w jego domu lub w siedzibie jego firmy. Pierwszym krokiem na drodze poznania potrzeb i wymagań klienta jest wypełnienie ankiety - programu użytkowego inwestycji.
Ankieta umożliwia Inwestorowi skonkretyzowanie potrzeb i marzeń dotyczących przyszłej inwestycji. Analizuje program użytkowy, wielkość pomieszczeń i ich wzajemne relacje funkcjonalne. Po wypełnieniu ankiety, dokładnie ją z klientem omawiamy i wyjaśniamy sobie poszczególne zapisy. Każdy klient jest inny, indywidualny, posiada inną osobowość, potrzeby i wrażliwość. Szanujemy to i się niczemu nie dziwimy.
Praca nad projektem architektoniczno-budowlanym
Każdy projekt, każdy klient , każde zlecenie jest praktycznie inne - dostosowane do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta. Projektowanie to wspólna praca architekta domów i Inwestora. Wspólne dyskusje , wymiana myśli i opinii. Wzajemne zaufanie.
Proces projektowy można podzielić na dwa etapy:
- etap projektu koncepcyjnego
- etap wykonywania projektu architektoniczno - budowlanego
Etap projektu koncepcyjnego
Kolejnym etapem współpracy jest precyzyjne dostosowanie zebranych informacji z ankiety – programu użytkowego do narzuconych przez urząd warunków zabudowy, analiza otoczenia, możliwości przyłączenia działki i obiektu do mediów zewnętrznych oraz połączenia komunikacyjne. W wyniku zebranych analiz , powstaje pierwsza koncepcja obiektu prezentowana klientowi w postaci rzutów, przekroi i wizualizacji. Projektując musimy brać pod uwagę nie tylko życzenia klienta . Projekt koncepcyjny musi być także zgodny z zasadami wiedzy technicznej, z przepisami prawa budowlanego, warunków technicznych, dostosowany do wymogów pism i decyzji administracyjnych. Wizyta na działce , w terenie jest oczywista.
W miarę postępu prac projektowych, co jakiś czas spotykamy się z inwestorem, by podzielić się z nim efektami naszej twórczej pracy. Podczas takich spotkań, konsultacji i prezentacji, słuchamy, analizujemy, wymieniamy uwagi, uszczegóławiamy koncepcję, dyskutujemy, zastanawiamy się nad najlepszymi rozwiązaniami pod względem estetycznym, funkcjonalnym, ergonomicznym, eksploatacyjnym i ekonomicznym. Bierzemy pod uwagę, każdą sugestię Inwestora. Zawsze jest to dla nas inspirujące i pozwoli w końcowym efekcie wspólnych prac projektowych , stworzyć budynek zgodny z oczekiwaniami Inwestora, spełniający jego wymagania i oczekiwania. Zależy nam na tworzeniu architektury jak najwyższej jakości, zarówno pod względem użytkowym jak i estetycznym. Projektowanie to nasza pasja. Jeździmy po całym świecie, poznając wybitne dzieła architektoniczne wybitnych światowych architektów. Jest to dla nas duża inspiracja, nauka i wyzwanie. Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania. Do projektowania używamy najnowszych, licencjonowanych profesjonalnych programów komputerowych takich jak: ArchiCAD 19 - firmy GRAPHISOFT oraz programu do wizualizacji i renderingów Artlantis R4.
Etap koncepcyjny trwa aż do momentu kiedy zarówno klient jak i my jesteśmy w 100% zadowoleni z efektu naszej pracy, a powstałe w ten sposób założenia projektowe są satysfakcjonujące dla obydwu stron. Klient pisemnie akceptuje i zatwierdza koncepcję. Wtedy przystępujemy do następnego etapu projektu – projektu architektoniczno-budowlanego.
Etap wykonywania projektu architektoniczno - budowlanego
Po zaakceptowaniu przez Inwestora koncepcji projektowej następuje wykonanie projektu architektoniczno – budowlanego. Uszczegóławiamy i wymiarujemy wcześniej opracowane rozwiązania projektowe. Jeśli jest to opracowanie wielobranżowe trwają prace nad wykonaniem projektów poszczególnych branż: projekty konstrukcyjne i projekty instalacyjne. Koordynujemy projekty branżowe, uzgadniamy szczegóły z projektantami branżowymi jaki i rzeczoznawcami ds. BHP, Sanitarnych i p.pożarowych., gdy jest to wymagane przepisami prawa budowlanego. Skończone opracowanie projektowe : projekt architektoniczno - budowlany w czterech egzemplarzach + jeden dodatkowy, przekazujemy Inwestorowi, który samodzielnie, bądź też za naszym pośrednictwem, jeśli mamy stosowne pełnomocnictwa, składa je w odpowiednim urzędzie, by uzyskać Pozwolenie na budowę.
Formalności administracyjne, pozwolenie na budowę
Na życzenie klienta wykonujemy usługę pozyskiwania decyzji administracyjnych. W imieniu Inwestora, po uzyskaniu od niego stosownych pełnomocnictw , występujemy do instytucji i urzędów w celu uzyskania stosownych warunków, opinii, uzgodnień i decyzji niezbędnych do uzyskania Decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i Pozwolenia na budowę.
REALIZACJA INWESTYCJI, KONTAKT Z INWESTOREM
W chwili przystąpienia do realizacji obiektu, pomagamy Inwestorowi w wyborze sprawdzonych przez nas firm wykonawczych i materiałów budowlanych. Na prośbę Inwestora prowadzimy architektoniczny nadzór autorski, realizujemy projekty wnętrz, projekty zagospodarowania terenu i otoczenia, projekty ogrodzeń i projekty ogrodów, sprawujemy opiekę autorską do odbioru i oddania obiektu do użytkowania.